pondělí 10. listopadu 2008

Norton Ghost

Znalcům zřejmě netřeba tento výborný produkt představovat. Nedávno jsem ho záhlédl v ceníku a velice mile mne překvapila jeho cena, která se blížila tisícikoruně. Co je na tomto produktu tak výjimečného? Výrobce udává jako hlavní vlastnosti toto:

  • Vytváří úplné zálohy systému a zálohy souborů
  • Obnovuje po selhání systému
  • Ukládá body obnovení mimo pracoviště
  • Integrace se službou Symantec ThreatCon

Osobně hlavní sílu produktu vidím v prvním bodě a tím je úplná záloha systému. Co si ale máme pod tímhle pojmem představit? Produkt umí vytvářet tzv. image systému. Je to jakýsi přesný obraz systému. Pro nechápavé jedince uvedu příklad:
Představme si, že si vytvoříme na DVD tento image systému a za 5 minut nám shoří počítač. Koupíme si tedy nový, který bude mít pevný disk minimálně ve velikosti, jako předchozí. Vložíme speciální startovací CD Norton Ghost a následně vložíme naše DVD s imagí systému. Zvolíme volbu obnovit systém a za 5-10 minut máme počítač ve stejném stavu, v jakém byl před požárem. A to je docela dobrá funkce, ne?

Kvůli úspoře místa na disku lze zvolit různé strategie zálohování, např. jednou týdně plný image a po zbytek týdne přírůstkový, anebo rozdílový. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Plný image udělá kompletní zálohu disku. Přírůstková záloha - anglicky incremental backup - zálohuje soubory, které byly od minulé (i inkrementální) zálohy změněny. Rozdílová záloha - differential backup - zálohuje soubory, které byly změněny od minulého kompletního zálohování.

Další "fíčurou" je indikátor ThreatCon - je to jakýsi teploměr, který monitoruje nebezpečí počítače připojeného k internetu. Lze nastavit zálohování, jakmile riziko překročí určitou mez - např. se objeví nový virus. Trochu navíc je možnost zálohovat svoje dokumenty, popř. vybrané složky atd. Program má velice jednoduché a intuitivní ovládání, takže ho zvládne nastavit i méně zkušený uživatel.

Žádné komentáře: