pondělí 29. prosince 2008

Postavme se už konečně k něčemu čelem

Přestaňme si hrát na velmoc uprostřed Evropy a stanovme si nějaký cíl, který bychom byli schopni v nějakém rozumném měřítku realizovat. Když z něj něco budeme mít, tím lépe. Pojďme nastávající předsednictví EU věnovat podpoře Izraele v boji proti terorismu. Už teď vidím, jak mě někteří začínají kamenovat, ale pojďme si shrnout fakta...

Izrael - 7 300 000 obyvatel - počtem obyvatel srovnatelný s naší republikou. V roce 1948 jsme přispěli k úspěšné první arabsko-izraelské válce, následně ale komunisté otočili a přestali Izrael podporovat. Izraelci ale nezapoměli a dodnes jsou nám vděčni. Ve své podstatě můžeme ve vývoji nalézt určité paralely - na nás, i na Izrael se v určitých chvílích spojenci "vykašlali". V současné době má Izrael prakticky jediného velkého spojence - USA. Ostatní státy mají s Izraelem minimálně velice vlažné vztahy, pokud ho nechtějí přímo zničit. Izraelci po celém světě jsou dost spjati a většinou si vzájemně pomáhají. Výsledkem jsou velké majetky, které jsou pravým důvodem závisti a nevraživosti ostatních národů.

Hlavním problém pro Izrael je, že jeho sousedi jsou zbabělí a problémy řeší prostřednictvím teroristů, které přímo, či nepřímo podporují. Pokud by totiž šli do přímého konfliktu, věřím, že by špatně dopadli. Izraelci se totiž nebojí bránit, jak také v posledních dnech dokazují, i když je za to velká část světa odsuzuje.

Po skončení příměří s Hamasem na Izrael dopadlo více než 300 raket vystřelených z Gazy, to měli Izraelci jen mlčky přihlížet a čekat, kdy raketa dopadne na ně? Podle posledních zpráv teroristé zlepšují dolet raket a už jsou schopni odpálit raketu i na 40 km, čímž mohou zasáhnout stále větší území. Jak dlouho toto měli snášet? Je přirozené, že se rozhodli bránit, nám nezbývá než litovat civilisty, kteří žijí v blízkosti základen a továren teroristů.

Nechápu, proč tolik politiků křičí cosi o zločinech Izraele, když první rakety byly jednoznačně vypáleny z území Gazy. Jednou ze základních povinností státu je přeci zajištění bezpečnosti svých obyvatel. V posledních dnech byli obyvatelé Izraele napadeni, tak je nutné udělat "opatření". Ve sdělovacích prostředcích ale nic takového nenalezneme, tam jsou jen fotky zabitých Palestinců, křičících matek, utržených končetin. Nikde nenajdeme obrázky zabitých Izraelců, svědectví přeživších raketový útok Hamasu. Sdělovací prostředky se o raketové útoky ze stran Hamasu vůbec nezajímaly, situace je začala zajímat až ve chvíli, kdy přišla důrazná odpověď, že takhle tedy ne.

Česká republika by se proto měla v nastávajícím půlroce snažit o objektivní a nestranné posuzování situace a podpořit oprávněnou snahu Izraele zajistit bezpečnost svým občanům.

Žádné komentáře: