čtvrtek 11. září 2008

Skandál Morava I.

Po shlédnutí pořadu Natvrdo jsem si pomyslel, že je to s naší republikou zřejmě mnohem horší, než jsem si myslel.
Celý pořad bych shrnul do několika bodů:

1. Fotka na billboardu s předsedou je za 10 megovou dotaci
2. Dalík má fotek spoustu, další už nechce
3. Když tajné služby někoho sledují, občas prodají nějaké přebytečné výtvory
4. Morava je mladý namyšlený bezohledný parchant

Ad 1. Na začátku na sebe p. Tlustý nevědomky "naprášil", že je zatažen do několika špinavostí. Pokud nemáme krátkou paměť, tak těch špinavostí je mnohem více. (Příprava privatizace Budvaru, vybudování aquaparku ve Slaném atd. ) Kauza Baroš je ale zajímavá v tom, že o ní musel vědět i současný premiér, přestože v médiích tvrdí opak. Dnes na portále iDnes vyšla zpráva, podle které premiér o kauze věděl. Tvrdí to aspoň fotografka a členka ODS Michaela Cibulková. Měla být dohodě o focení na billboard přítomna. "Pan Topolánek si tam s Milanem plácal po rameni a říkal: Ty jsi ogar, já jsem ogar, oba jsme Valaši, musíme si pomáhat," vzpomíná.
Tento bod zřejmě v nejbližší době začne vyšetřovat policie a tak uvidíme, jestli se to podaří rychle zamést pod koberec, jak se to již nejednou podařilo. (Např. v případě kauzy Čunek)

neděle 7. září 2008

Pomínečné propuštění

Jiří Š., Roman Jedlička, Karel Diviš, barman, tito lidé mohli dnes žít, pokud by nedošlo k selhání systému. Před pěti měsíci dnes již mrtvého vraha propustil soudce pro dobré chování. Soudci sami říkají, že jinou možnost nemají, záleží totiž hodně na vyjádření znalce - psychologa, a chování vězně.
Soudce v tomto případě zřejmě vinit nelze, dostal dobrozdání, že je velká šance, že bude odsouzený vést spořádaný život. V případě soudního znalce je vina zřejmá. Jaktože nepoznal, že
Roman Postl opět začne brát drogy, že se stane hrozbou pro své okolí?
Vodítkem mu mohlo být to, že při své první vraždě do své oběti vypálil celý zásobník. Při následné domovní prohlídce v jeho bytě v Teplicích kriminalisté nalezli tlumič k pistoli, 590 gramů semtexu a dálkově řízený výbušný systém. Má toto normální člověk doma pod polštářem? Pokud doktor špatně odhadne situaci a pacienta zabije, tak skončí v lepším případě s podmínkou. Neměl by být tento znalec alespoň zbaven kulatého razítka? Kdo zaručí, že se příště nesplete zase?
Dalším spoluviníkem je kurátor, ke kterému každý týden docházel. Nemohl poznat, že se něco děje? Nepozoroval žádné změny chování?
Celý případ je krajně podezřelý, zvláštní je také to, že policie zadržela údajného komplice, který měl fungovat jako řidič. Doufám, že se objasní motivy obou zúčastněných a viníci budou potrestáni.
Důležitější však je, aby se na tento případ nezapomělo a až příště bude soud rozhodovat o podmínečném propuštění vraha, tak si to promyslí ještě o něco déle a zváží možné následky.