sobota 27. září 2008

DVD rekordér LG

Po dvou letech a 2 měsících odešel do věčných lovišť náš DVD rekordér Panasonic EH-50. Tedy spíše odešel jeho TV tuner, není schopen naladit žádný kanál. Můžeme jen hádat, jestli s tím měla co dočinění bouřka, po které se dostal do tohoto stavu.
Tak jsme začali hledat nástupce, favoritem byl opět Panasonic, co už umí přehrávat i DivX a má USB konektor. Tak jsme vyjeli, projeli Datart, Hypernovu, Electroworld, ale nikde nic. V Electroworldu nás zaujal výrobek firmy LG RH277H, který byl zrovna ve slevě, měl USB konektor, přehrával DivX a uměl i české titulky.Po chvíli váhání skončil v našem košíku a jelo se domů.

Doma jsme přístroj vybalili, zapojili a začali číst návod. Záhy jsme zjistili, že není DVD rekordér jako DVD rekordér a v ovládání se mohou velice lišit. Dalším zjištěním bylo to, že dálkový ovladač DVD rekordéru nespolupracuje s naší Panasonic TV a ani DVD rekordér si s TV moc "nepokecá". Nebyl schopen převzít kanály ani automaticky zapínat av vstup.

Další den jsme zjistili, že USB konektor je jen USB 1.1 a nepodporuje přímé přehrávání filmů, ty se musejí nejprve nakopírovat na disk, což ale trvá dlouhou dobu. Vynikající věc je vypalování. Pokud chcete vypalovat vyšší rychlostí než 1x, musíte vypalovat tituly jeden po druhým. Menu, po jehož potvrzení začne rekordér ihned nahrávat je poměrně mlhavé a dostatečně neupozorňuje na to, že po stisku klávesy OK již skutečně nahrávání začne.

Výborná je podpora timeshiftingu - můžete sledovat a současně nahrávat, lze tak elegantně přeskakovat reklamy. V okamžiku, kdy ale omylem dáte play na nahrávaný titul, rekordér se sám ochotně přepne do módu timeshift. Po jedné hodině se tedy začne záznam mazat od začátku.

Abyste mohli začít nahrávat, musí být rekordér vypnutý a nesmíte přehrávat žádný film. Rekordér Vás jen lehce upozorní, že nahrávání by mohlo začít za 10, 5 minut. Pokud nevypnete rekordér, máte smůlu.

Rekordér také umí trucovat - nelze například vypnout a to ani dálkovým ovladačem ani tlačítkem na tlačítkem na přístroji. Jedinou možností je pak přístroj vytáhnout ze zdi. Občas nejde vysunout DVD disk, nebo se naopak naprosto náhodně otevře.

Pokud hledáte přístroj, s kterým se nebudete nudit, mohu ho jen doporučit. V opačném případě doporučuji si 2x rozmyslet překotný a neuvážený nákup.

úterý 23. září 2008

Prvni zprava z mobilu

Tak se mi uspesne podarilo odeslat prvni prispevek z mobilu-pres e-mail.

Sent from my Windows Mobile® phone.

pondělí 22. září 2008

Chraň nás bůh před infekcemi

V posledních dnech se republikou šíří žloutenka. Dnešní MF Dnes přišla se zprávou, že se už šíří i černý kašel, který v našich končinách dlouhou dobu téměř nevyskytoval.
Jaké mohou být příčiny tohoto šíření?
Vážným kandidátem je dovoz dělníků z rozvojových zemí, v poslední době máme nedostatek dělníků a tak se je snažíme dovážet odkudkoliv to jde. Např. do středních čech bylo v nedávné době dovezeno několik tisíc Vietnamců. http://www.techtydenik.cz/tech_zpravy.php?id=2720&part=4
Jejich zdravotní prohlídky nejsou důkladné a je velice pravděbodobné, že některý z nich bude nakažen nějakou infekční chorobou. (Některé choroby mají tak dlouhou inkubační dobu, že se ani nedají odhalit.) K tomu si připočítejme podmínky na ubytovnách - mnoho lidí ve stísněných prostorách - a máme krásný zdroj infekce. Abych nekřivdil jen Vietnamcům, toto se týká přistěhovalců obecně. V nedávné době mne například upoutal případ otevřené tuberkulózy v Pardubicích - http://www.ct24.cz/regionalni/19019-v-pardubicke-firme-vypukla-tuberkuloza-zamestnanci-musi-na-vysetreni/ . Můžeme být v klidu, „Riziko přenosu tuberkulozy je malé. Člověk by s nakaženou osobou musel pobývat nejméně 4 – 5 hodin v uzavřené a nevětrané místnosti. Při běžném styku je možnost přenosu minimální,“ uvedla epidemioložka pardubické hygieny Jana Daňková. Nesplňují toto restaurace, bary, diskotéky?
Dalším zdrojem mohou být neukáznění turisté, kteří jezdí do exotických krajin a nejsou řádně očkováni. Toto je globální problém, v dnešní době letecké přepravy se takto mohou infekce roznést velice rychle po celém světě.
Posledním významným faktorem je klesající úroveň hygieny v populaci. Schválně se někdy v restauraci podívejte, kolik lidí si umyje ruce, když odchází z WC.

Infekce se nám tak klidně šíří, šíří a najednou zjišťujeme, že nemáme žádné očkovací látky, protože není ekonomické kupovat něco, co se neupotřebí. Nakonec ale očkovací látky někde seženeme, půjčíme si od sousedních zemí atp.

Pacienty umístíme na infekční oddělení nemocnic, vyléčíme je a problém bude vyřešen. Omyl. Nebude. Z ekonomických důvodů jsme totiž nechali zrušit podstatnou část infekčních lůžek v nemocnicích, pokud jsme vůbec nějaká lůžka nechali.
Nejlepším ekonomem je zajisté pan hejtman Bendl, který skutečně výrazně zlepšil hospodaření nemocnic, když v celém středočeském kraji (cca 1 mil. obyvatel) zůstala pouze dvě infekční oddělení. Jedno je v Mělníce a druhé v Příbrami. Můžeme jen doufat, že se epidemii podaří zvládnout rychleji, než by se ukázalo, kolik tato ekonomická opatření opravdu stála. Počty by byly jednoduché, jeden lidský život má podle nedávného výroku soudu cenu cca. 12 mil. korun, náklady na léčení pacienta s doživotními následky lze také vyčíslit. Uvědomili si to na kraji, když oddělení rušili?

Předpokládám, že tato "epidemie" je jen zvednutým prstem, který nebude mít většího dopadu, ale uvědomme si, že statistika je neúprosná a pandepie chřipky se šíří jednou za 80-100 let. Chřipka v roce 1918 zasáhla přes 20% obyvatelstva a zanechala za sebou 30-40 milionů mrtvých. Dnes máme ptačí chřipku, mortalita je 40-60%. Je jen otázkou času, než zmutuje na variantu přenosnou ze člověka na člověka, ta by, podle odborníků, zabila možná až miliardu lidí...
Bůh nám pomáhej