středa 19. listopadu 2008

znamylekar.cz

Předevčírem jsem na TV Nova shlédl reportáž, ve které si někteří lékaři stěžovali na to, že jsou na výše uvedeném webu pomlouváni. Již dříve jsem o tomto webu slyšel, hlavně v souvislosti s problematikou zpracování osobních údajů, ale neodolal jsem a zadal adresu do prohlížeče.

Objevila se omluva, že stránky jsou momentálně přetíženy, ať to zkusím později znovu. Dokonce i v polštině... OK, počkal jsem do 2 hodin ráno a stránky konečně naběhly. Z grafického hlediska neurazí, nenadchnou, jsou téměř validní.

První, co mne překvapilo bylo použité hodnocení - hodnotí se jedním radiobuttonkem a textem. Proč autor nepoužívá více kritérií, např. čekací doba v ordinaci, poloha lékaře, dostupnost MHD, parkování, atp., je mi záhadou. Málokdo dokáže posoudit odbornost doktora a to je hlavní problém celého projektu. Osobně je mi jedno, že na mě doktor křičí, pokud mi zachrání život. Kdo sleduje doktora House ví, co mám na mysli.

Dalším překvapením bylo množství lékařů v databázi, ale ze zpráv jsem se dozvěděl, že autor využil veřejné zdroje. Mohl bych zde uvést jeho adresu, telefonní číslo, protože to je také veřejně dohledatelné, ale proč bych to dělal. Navíc se tyto údaje snaží zakrýt, protože u domény znamylekar.cz si je změnil.

Přečetl jsem si pár komentářů a pochopil jsem, co některým lékařům vadí. Mnohé komentáře totiž nemají autora, navíc IP adresa je "šifrována" do písmenek, takže ani nelze dohledat, jestli komentář pocházel z přibližné lokality, kde lékař působí, anebo to je jen zábava nudících se úřednic, které přestal bavit Solitaire.

Schválně si to zkuste, tu napíšete super lékař, tu napíšete nevrlý, tu napíšete křičí a je sprostý. Jsou to věci, za které Vás nikdo žalovat nemůže, protože se nedají dokázat, ale mohou doktorovi uškodit a to je přece zábava, ne? Jak tuto situaci elegantně vyřešit? Bojovat ohněm proti ohni! Divím se, že na to lékaři sami zatím nepřišli. Šum a falešné informace jsou totiž hlavními nepřáteli veškerých databank.

Stačí, aby se pár lékařů dohodlo a párkrát týdně na sebe vzájemně napsali pár recenzí a tento projekt spolehlivě pohřbí. Bude velice obtížné určit, které komentáře jsou validní a které ne. Stačí si vždy smazat cookies ve svém prohlížeči, popř. změnit svou IP adresu znovuzapojením ADSL modemu, anebo použitím nějaké proxyny.

Celkově bych projekt hodnotil rozpačitě, myšlenka dobrá, provedení přinejmenším nešťastné.