středa 4. března 2009

TV Nova naletěla a neumí to přiznat

Včera se TV Nova přiznala k tomu, že Horské službě naletěla. Uvěřila zprávě, že v Krkonoších spadla lavina a ihned vyslala na místo svoje hyena-komando, které má za úkol natáčet mrtvoly a plačící příbuzné.

Plně chápu frustraci a naštvání pracovníků, kteří dorazili na místo, kde zjistili, že jde pouze o cvičení a žádné plačící pozůstalé tím pádem nenatočí. Ale obracet se na policii s tím, že se jedná o šíření poplašné zprávy mi přijde ubohé. Místo, aby se redakce zasmála, jak je Horská služba doběhla, bude kolem sebe kopat.

Dnes se ukázalo, že toto téměr realistické cvičení odhalilo chyby při komunikaci, které ale nesouvisejí se samotným výkonem. Hasiči o pádu laviny vědět nemusí, pokud jejich pomoc nikdo nevyžaduje. Myslím, že by mělo probíhat více takových cvičení, které by se tvářily jako reálná událost. Ideálně s vizuálními efekty a bez předchozího upozornění všech složek a novinářů, tak se teprve ukáže, jak připravený systém na podobnou událost je.

neděle 1. března 2009

Nedat přednost sanitce není hrdinství

Dnes jsem čekal na zastávce na sockobus. Najednou se začlo ozývat houkání a v dálce se zjevila sanitka. Bylo slyšet, že řidič jede docela ostře, asi nějaká havárka...
Plný plyn, 2, plný plyn, 3, plný plyn 4...
Sanitka projela kolem mě asi 80 a blížila se na světelnou křižovatku, kde měla červenou. Křižovatka je to typu kříž, přičemž hlavní vede trochu do kopce, zespodu je na příjezd sanity velice dobře vidět. Často zde dochází k dopravním nehodám, nejčastěji protože auta často jezdí na "ještě" oranžovou, která je už ale dlouho červená.
Sanitka najednou zastavila, protože zespoda se řítilo auto, které absolutně nemínilo zastavit. Poté se řidič sanitky už chtěl rozjet, ale zespodu projela další dvě auta, majáky nemajáky, siréna nesiréna. Zajímalo by mne, co se v tom okamžiku honilo těmto řidičům hlavou, sanitku museli zdálky vidět, jestli si připadají jako velcí borci, nebo je to jejich životní cíl.
Pokud si chcete připadat jako borci, kašlete na modré policejní majáky, ale na záchranku a hasiče nikdy. Nevíte, kdy na tento maják budete čekat vy...