sobota 21. března 2009

Microsoft Live Writer

Tak jsem včera neodolal a nainstaloval si Microsoft Internet Explorer verze 8. Byl jsem zvědav, co nového se podařilo tvůrcům okopírovat u konkurence.

První věcí, která mne nepotěšila byla nutnost restartu počítače. Kdy už konečně nebudou Windowsové aplikace vyžadovat restart? Běžně počítač uspávám a tak mě po restartu občas čeká nepříjemné překvapení v podobě modré obrazovky, nebo jiné povedené hlášky. Umí to jiní prohlížeče, tak proč ne IE.

Další věc už byla pozitivní, po instalaci už mi nevytuhlo úvodní nastavení vyhledávačů, jak se stalo u IE 7, takže jsem si přenastavil jako vyhledávače Google, Seznam a Wikipedii. Po nastavení mi okno nabídlo nějaké nové programy, které se snaží Microsoft touto formou natlačit k uživatelům. Na první pohled mě zaujala aplikace MS Live Writer, která se chlubila, že umí blogovat offline na různé weby.

Protože jsem si texty doposud připravoval v poznámkovém bloku, neodolal jsem a 18 MB instalačku stáhnul. Po krátké instalaci naštěstí restart nenastal a já aplikaci pustil. Zcela intuitivně jsem nastavil přihlašovací údaje a zkusil napsat první článek. Článek lze kdykoliv uložit jako koncept a to jak na straně klienta, tak na straně googlu. Writer také dělá kontrolu pravopisu, která mě v případě Wordu dohání k šílenství, ale zde se docela hodí.

Ve spodní liště program nabízí nastavit štítky a datum publikování. Kousek nad tím jsou tři tlačítka – Upravit – okno na editaci článků, Náhled – zobrazí aktuální článek na blogu a Zdroj – ukáže zdrojový kód článku. Po kliknutí na upravit je trochu nelogické to, že se pod aktuálním editovaným článkem objeví nějaký starý a ne poslední publikovaný.

Jediné, na co jsem ještě nepřišel je, zda je možné editovat články napsané přes webové rozhraní bloggeru, podle všech dosavadních skutečností to nelze, což je škoda.

pátek 20. března 2009

Nechutná kartelová dohoda bank, aneb loupež za bílého dne

Dnes přišel sestře výpis z jejího účtu. Poznal jsem to docela jednoduše, uslyšel jsem křik: “Zase mě okradli…”. V čechách věc poměrně běžná, bankovní instituce pravidelně vyhrávají ceny z anejnesmyslnější poplatky, např. poplatek za nadměrný vklad, předčasné splacení úvěru atd.

Dneska to ale bylo trochu jiné, sestře se nápadně snížil úrok, dříve měla něco kolem 30 korun, najednou jí dali 30 haléřů. Po zavolání na zákaznickou linku, kde jí bylo řečeno, že je vše v pořádku, jsem prohlédl pár stránek našich bankovních institucí a nestačil se divit. Má někdo tušení, kolik je dnes úrok na běžném účtu? Procento? Půl procenta? Stále mnoho? Tak 0,1 procenta? Ne, banky si řekly dost, už žádné úroky a nový úrok je 0,01 procenta.

Je s podivem, jak rychle se banky shodly, protože pokud projdete weby, všechny mají tuto úrokovou míru stejnou. Možná by to byl zajímavý materiál pro úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V době krize je to navíc zarážející, banky by se měly snažit, aby lidé měly peníze uložené a to ne ve slamníku, úrok 0,0prd ale příliš motivující není…

neděle 15. března 2009

Zajímavé parkování auta 8S7 2626Máme tu další krásný přírůstek do sbírky lidí, kteří si nic nedělají z dopravního značení. To, že se musí ostatní auta vyhýbat "na zrcátka", je majiteli zřejmě jedno.

Nejlepší na závěr, toto místo je přímo pod kamerami městské policie, která ale v tomto ohledu dlouhodobě nevykonává žádnou aktivitu.

P.S. Jsem zvědav, jestli google tuto značku zaindexuje :D