pondělí 18. ledna 2010

Pozor, padá led!

Sněhová kalamita nás trápí už pár dní. Kupící se hromady sněhu zatím dělaly vrásky motoristům, kterým vystavily stopku i na několik desítek hodin, majitelům objektů s plochou střechou, kteří museli sledovat, jestli sněhu není přespříliš, ale i chodcům, kteří si lámali ruce i nohy, ve snaze přemístit se z místa A do místa B. Mnohé sdělovací prostředky vytáhly novelu zákona o pozemních komunikacích a pokoušely se získat ze senátora Kubery přiznání, že města situaci nezvládají a novela byla chyba.

Od včerejšího večera se však ukazuje kalamita v úplně jiném světle a přináší nám úplně nové hrozby. Teplota přelezla nulu a sníh začal tát. Po střechách se pomalu začínají sunout smrtonosné masy a to by mělo znervóznit doteď veskrze klidné majitele nemovitostí. Za úrazy na chodníku odpovídá od 1. ledna obec, ale za úrazy způsobené letícím kusem ledu ze střechy stále zodpovídá majitel domu.

Možná si řeknete, jaká je šance, že se něco takového stane? Sám jsem byl skeptický, až metrákový kus letící ze střechy budovy FJFI ČVUT změnil včera můj pohled na věc. Přičteme-li k tomu dnešní dva kusy sněhu, které jsem viděl padat těsně vedle procházejících chodců, máme při delší procházce městem docela velkou šanci, že nám něco spadne na hlavu.

Majitelé řeší výše popsanou situaci čtyřmi způsoby:

  • Pštrosí řešení – nedělají nic a doufají, že se nikomu nic nestane
  • Přes veřejnou službu – zavolají hasiče, ať jim střechu odklidí
  • Alibisticky – chodník nějakým způsobem ohradí a přidají cedulku: “Pozor, padá led!”
  • Svépomocí – chodník dočasně ohradí, sníh a rampouchy ze střechy odstraní a chodník znovu otevřou

Nejzvláštnější je řešení číslo tři, je prakticky totožné s prvním. Co totiž mění nějaká cedulka na tom, že majitel zodpovídá za svou střechu? Napíšu-li “Pozor, na mém pozemku je nástražný systém”, vyvážu se tím ze zodpovědnosti, až zabije/zraní narušitele? Navíc jakým právem majitel nemovitosti zabírá chodník, který mu nepatří? Bude u soudu argumentovat slovy: “Já Vás cedulkou varoval…”?

Zdraví máme jen jedno, tak si v následujících dnech dejte pozor a hlavu vzhůru (doslova).

Žádné komentáře: