neděle 7. března 2010

Neplatné peníze

Občas se v šuplíku najdou peníze staré několik let a pokud na sobě nemají nápis Československá socialistická republika, je velká šance, že platí. Výjimka potvrzující pravidlo je například stokoruna, která se mi dostala do rukou, z roku 1993, která postrádá některé bezpečnostní prvky. Kam s ní? Do České národní banky.

Stačí zajet metrem B do stanice náměstí republiky a pak již nelze přehlédnout majestátní budovu naproti Obecnímu domu. Hned u vchodu Vás čeká důkladná bezpečnostní prohlídka – rentgen atd., boty se zatím zouvat nemusí ;) Pak stačí zahnout do místnosti vpravo, kde jsou pokladny, vyzvednete si lísteček jako na poště a pak už jen čekáte.

Paní mi bez jakéhokoliv zaváhání poslala dvě kovové padesátikoruny a tak jsem byl za pár minut pryč. Žádné vyplňování formulářů, ani další nesmyly. Když jsem ale do místnosti zahnul, bylo v ní velké množství školáků a tak jsem zjistil zajímavou věc, ČNB má expozici “Lidé a peníze”, která je ve starém trezoru, a ukazuje, jak se postupně vyvíjela platidla. Mušličky na začátku a platební karty a papíry z hologramem na konci.

Expozici navštíví ročně v průměru 15000 lidí a kapacita 34 lidí na jednu prohlídku bývá ze 70 procent naplněna, je proto dobré si místa rezervovat předem. Více informací na adrese http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/ .

Žádné komentáře: