pondělí 13. prosince 2010

Jak dopadne “Děkujeme, odcházíme” ?

Děkujeme, odcházíme je akce nemocničních doktorů, kteří chtějí nějakým způsobem upozornit na zoufalou situaci v našem nemocničním zdravotnictví. Od doby “privatizace” (někteří používají raději přeměny) většiny krajských nemocnic se nůžky mezi nemocničními a soukromými doktory velice rozevřely. Také se rozevřely mezi zaměstnanci státních fakultních nemocnic a akciovek. Zcela zřetelně si pamatuji na výrok tehdejšího hejtmana Bendla, který říkal: “Uděláme z nemocnic akciovky, abychom mohli zrušit tabulky a odměňovat lékaře podle schopností.”

Praxe po pár letech? Lékaři ve státních nemocnicích berou více, než v těch krajských. (http://www.nasepenize.cz/platy-lekaru-ve-statnich-zarizenich-jsou-vyssi-nez-v-soukrome-sfere-7154) Jsou tedy lékaři v krajských nemocnicích tak špatní, že je hejtmani neoceňují? Navíc uvedené průměrné platy jsou velký podvod, protože jsou počítány včetně přesčasů. Více v článku http://www.penize.cz/pracovni-pomer/57764-chirurg-bere-na-hodinu-mene-nez-prumerny-vysokoskolak . Ano, také v práci sem tam nějaký neevidovaný přesčas udělám, ale přes 200 hodin měsíčně se nedostanu.

Ale zpět k akci, lékaři se rozhodli, že hromadně podepíší výpovědi a dají ČR definitivně sbohem. Pokud umí německy, či anglicky, problém s uplatněním zřejmě mít nebudou. Navíc mohou dělat i něco úplně jiného, pak zjistí, že mají více času na rodinu, klidu a možná i peněz. Druhá strana stolu tomu ale moc nevěří, to potvrzují výroky ministra zdravotnictví (http://domaci.ihned.cz/c1-48261000-lavina-hromadnych-vypovedi-lekaru-se-rozjela-ale-ministr-tomu-stale-neveri) i premiéra (http://domaci.ihned.cz/c1-48113540-necas-bez-hluboke-reformy-zdravotnictvi-lekarum-ani-sestram-pridat-nemuzeme). Celý problém se pomalu začíná, celkem logicky, politizovat. Nejprve hejtman Pardubického kraje informoval otevřeným dopisem premiéra, že nebude schopen zajistit zdravotní péči a v sobotu vystoupil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka: http://domaci.eurozpravy.cz/zdravotnictvi/19464-cssd-premiere-jak-budete-resit-odchod-lekaru/ .

Dnes se bohužel objevily zprávy, že někteří lékaři dostávají strach a přemýšlí, jak by mohli své výpovědi vzít zpět. Včera jsem jel s mladým doktorem, který tvrdil, že lékaři nakonec vše vezmou zpět a budou makat dál za stejné peníze. Tím se zesměšní a propásnou tuto jedinečnou šanci relativně rychle reformovat české zdravotnictví. Dokonce se prý vsází s kolegy o pivo, aby si trochu přivydělal, jako absolvent má kolem 15kkč čistého. Po 6 letech náročného studia…

Do toho všeho vstoupily zdravotní pojišťovny, které se nechaly slyšet, že v případě odchodu lékařů revidují smlouvy, zruší nasmlouvané výkony pro nemocnice a tím zavřou některé oddělení. Podle některých jde o nátlak ze strany pojišťoven. Proč už ale nevystoupil někdo z řad zaměstnanců, že žádá slevu na zdravotním pojištění, pokud pojišťovna nebude poskytovat službu v rozsahu, jako doteď. Pokud budou v ČR fungovat 4 nemocnice, pak logicky nechci jako spotřebitel platit stejné peníze za méně muziky.

Pokud tohle všechno vezmeme z čistě logického hlediska, lékař vygeneruje nemocnici body a z nich nedostane ani 10 procent. Pokud nemocnice nemá lékaře, nemá body, nemá peníze od pojišťoven. Mělo by tedy být zájmem nemocnic udržet si lékaře a zaplatit je. Nemocnice ale brečí, že na vyšší platy nemají peníze. Kde mají nemocnice schované náklady, když lékařům nemohou dát ani 10 procent výkonu? Nemocničních lékařů je v současné době cca 16000. Pokud bychom chtěli plošně zvýšit plat o 10000 kč, což by mohl být slušný začátek, kolik by to stálo nemocnice/pojišťovny/daňové poplatníky? Ano, jde o 1,92 mld kč.

Kde je vzít? Začít se chovat skutečně tržně a narovnat podmínky ve zdravotnictví, jak stále říká náš prezident. Takže prvním bodem musí být srovnání platby za státní pojištěnce na úroveň minimálního odvodu. Zajímavý dokument vypracovala ČLK - http://www.lkcr.cz/document3.php?param=dokumenty_file,DOKUMENTY_FILE_ID,,TYPE,NAME,DATE_AKT&id=89018 .

Zkráceně:

Stát platí za pojištěnce 723 kč. Pojištěnců placených státem je průměrně 5,8 milionu. Minimum placené za zdravotní pojištění je 1080kč, stát tedy za jednoho člověka “dluží” 357kč měsíčně. Ročně jde o 4284kč a celkem by navýšení na tržní “cenu” stálo 24,85 mld kč. K řešení celé situace by tedy stačilo domluvit zvýšení úhrad za státní pojištěnce během 10 let, každý rok o 2,5 mld kč, lékařům by mohly stoupnout platy a všichni by byly spokojeni.

Jsem velice zvědav, jak celá situace dopadne, doufám, že lékaři neustoupí a vláda pochopí, že už jsme došli na kraj propasti a musíme se rozhodnout, jestli to vzdáme a skočíme, anebo zkusíme balancovat. Jde přece jen o necelé 3 Opencard…

[To, že by zvýšení plateb mělo být doprovázeno i důkladnými kontrolami hospodaření nemocnic, zde uvádět nebudu, to je samozřejmé.]

Přehled aktuálně podaných výpovědí naleznete zde: https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ai7MUOD09sVsdDU1by1xakhxWVZUaFE3OWVNbUVGT0E&hl=cs#gid=0

Žádné komentáře: