sobota 17. července 2010

Asus Eee 4G Surf – instalace Windows XP

Prolog

Dnes mi došla trpělivost s rodinou, na darovaném “koni” Asus Eee 4G Surf jí pořád vadilo, že se ne vždy připojuje k wifi síti automaticky a je potřeba manuálně zasáhnout. Rozhodl jsem tedy nainstalovat na ASUSka Windows XP, které tento problém snad mít nebudou. Původně jsem ještě přemýšlel nad nějakou Kubuntu instalací, ale podrobný a snad bezpečný návod jsem nalezl jen pro Windows XP a 7. Stáhnul jsem hotovou image, která měla 500MB a měla by obsahovat veškeré nutné ovladače. Další variantou je si sehnat instalační CD Windows XP a CD s drivery k Eee.

Příprava USB disku

Vzal jsem flashdisk, z kterého jsem chtěl instalaci provést a pomocí tohoto balíku: http://temp.mujeee.cz/make-bootable-USB.zip flashdisk připravil. Balík obsahuje programy usb_prep8, PeToUSB a bootsect.exe. Nejprve je potřeba spustit program usb_prep8.cmd. Otevře se příkazová řádka a stačí stisknout enter pro pokračování. Spustí se program PeToUSB, který umí naformátovat flashdisk v podobě, který je pro úspěšné bootování potřeba. Správné nastavení je: Enable disk format, Quick format a Enable LBA. Samozřejmě musí být vybrán flashdisk, jinak přijdete o data na některém svém disku!

Až formát doběhne do konce, tak otevřete příkazovou řádku a napište “bootsect.exe /nt52 X:” , kde X je písmeno flashdisku. Nyní máme vytvořen bootovací sektor, zbývá dohrát data. Můžeme tuto příkazovou řádku zavřít a přepnout se do původní.

eeeflash1Vidíme jednoduché menu, kde musíme vyplnit volbu 1 a 3. Po stisku 1 vybereme místo, kde máme instalaci Windows XP a po stisku 3 vybereme písmeno našeho USB disku. Pak zbývá jen zvolit 4 a data se začínají kopírovat. Skript ale nejprve vytvoří dočasný oddíl s písmenem T, který musí naformátovat. Na všechny otázky tedy odpovězte Yes. Poslední otázka je Would like to USB drive to be preferred boot drive? Na tu také odpovězte kladně a máme tuto fázi úspěšně ukončenou.

 

Instalace do Eee

Při startu počítače stiskneme F2 a v BIOSu nastavíme OS installation status na Start. Pak upravíme bootovací sekvenci a provedeme restart. Během bootování musíme zmáčknout Esc, ukáže se boot-menu a vybereme si náš flashdisk. Pokud Esc nezmáčkneme, systém normálně naběhne, anebo ohlásí chybu při bootu.

17072010018

Až se objeví instalační menu, zvolíme Textový instalační mód a pak začne standardní proces instalace Windows XP. Instalátor se zeptá, kam budeme chtít systém uložit – zrušíme všechny oddíly, vytvoříme obří 4 GB oddíl a ten naformátujeme na NTFS. Pak nezbývá než čekat, čekat a čekat.

17072010021

Pak se provede restart a znovu musíme zmáčknout klávesu Esc, jinak skončíme errorem, nejspíše chybějícím hal.dll. Následně zvolíme volbu 2 – GUI setup. Opět čekáme a čekáme, instalace se poté zeptá na product key a pak se konfiguruje síťové rozhraní. Opět čekáme a čekáme :D Následuje další reboot a opět musíme zmáčknout Esc a následně GUI install, jinak nás zase uvítá obrazovka hal.dll is missing :(

  17072010023 17072010024  Co dál? Klasika, zase čekáme, ale tentokrát budeme odměněni naběhnuvším systémem Windows XP. Bohužel zbývá jetě nainstalovat ovladače, chybí driver pro Audio, LAN, WiFi i grafiku. Ovladače nalezneme zde: http://laptop-driver-download.blogspot.com/2009/03/asus-eee-pc-4gxp-windows-xp-drivers.html popř. přímo na oficiálních stránkách ASUSu: http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us .

17072010025

Nejprve nainstalujeme Chipset drivery a pak všechny ostatní. Stačí pak už jen jeden reboot a, světe, div se, ono to funguje ;) Nesmíme zapomenout přenastavit v BIOSu položku stavu operačního systému na Installed.

Poslední rada na závěr: NEVYTAHUJTE flashdisk během instalace !

úterý 13. července 2010

Tropy ve velkoměstě

V posledních dnech nás sužují tropická vedra. Jak to vypadá ve velkoměstě? Mám na mysli Prahu a dokážu si teď představit ty davy lidí, kteří kříčí, co si to my, burani z Práglu, dovolujeme, nazývat Prahu velkoměstem, když přeci jde jen o předměstí Brna.

Takže jak takový den v Praze vypadá?

Jdu Vodičkovou ulicí, pozoruji, že prakticky nejezdí žádná auta i lidí je pomálu. Něco nesedí, ale co? Po pár krocích se mi začíná košile lepit na záda a po pravém spánku stéká kapička potu. Ha, už vím, v čem je problém, chodci! Všichni jsou namačkáni jako holubi na levém chodníku, aby ani kapka slunečního žáru nedopadala na jejich už tak zarudlé pokožky.

O pár kroků přede mnou jde paní, která to nedávno evidentně přehnala. Obě lýtka má oblepena čtverečky gázy a tam, kde není, je kůže hodně zarudlá. Jak může být dospělý tak nezodpovědný, že by nikdy neslyšela o rakovině kůže, nebo ochranném krému?

Na Václavském náměstí je živo, ale stále jen na jedné straně. Ať levičák, nebo pravičák, všichni na levé straně chodníku. Někteří vypadají, že každou chvíli dostanou infarkt a na místě padnou. Každý řeší vedro jinak, někdo se polévá vodou z lahví a někdo se koupe ve fontánce. Víc fontánek do centra! No a někdo si v té kašně pere prádlo.

Je horko. Takové, že ani psi už neprodukují výkaly, kterými by znečistili chodníky. Je tak horko, že všichni černí ptáci zůstali doma, protože by mohli vzplanout v letu. Je dusno, jak když přes vás někdo hodí deku se zapnutým fénem. Ve vzduchu není žádná voda. Poslední podobný pocit jsem měl v Death Valley. Občas trochu foukne vítr. Neochlazuje, ohřívá.

Lidi se mačkají v obchoďácích, kde klimatizace jedou na plné obrátky a horký vzduch foukají rovnou na ulici. Ještě větší vedro. Batoh už mám naprosto přilepený k tričku. Najednou přímo proti mě – Freddie Kruger. Hollywoodský výmysl přímo proti mě. Jak si někdo může spálit hlavu tak, že mu kousky kůže odpadají za chůze a krvavé léze působí jako špagety, které vám naštvaná přítelkyně hodí na hlavu?

Je vážně vedro, pot mi stéká do očí a začíná to pálit. Možná je načase to otočit a jít domů. Použít MHD by byla sebevražda, v tramvajích to smrdí jak v pavilonu slonů a možná ještě o něco víc. Ještě musím něco nakoupit, My na Národní je při cestě.

Zima. Venku máme 35 a v Tescu začaly Vánoce. Vnitřní teplota 15 stupňů, ojediněle k nule, umělé zasněžování jede naplno, nechcete si zalyžovat? Z extrému do extrému, sjíždím eskalátory a mám pocit, že budu mít pěkné omrzliny, všude po těle mám nádhernou husí kůži, chlupy v pozoru jak při cvičení Čínské armády. Rychle probíhám kolem mrazících pultů a doufám, že tato moje nerozvážnost nebude mít vážnější následky. U pokladny sundavám batoh, ale ouha, přimrzl mi k zádům. Odtrhávám z batohu zbytky trička, setřepávám jinovatku, sundavám sněžnice a mířím do krásného prosluněného dne…