sobota 19. března 2011

Blýskání na lepší časy?

Dnes kolem 1800 SEČ zahájily francouzské stíhačky vojenské operace nad územím Libye. Šlo o reakci na memorandum OSN, které vyhlásilo nad Libyí bezletovou zónu. (skloňováním státu Libye si nejsem jist ;) OSN jsem měl doposud za organizaci velice nepružnou, troufám si říct i zkostnatělou a velice se divím, že se vůbec odhodlala k vyhlášení zóny. Pravdou tedy je, že se to podařilo až poté, co Muamar Kaddáfí prakticky povstalce porazil a obklíčil je u města Benghazí, ale i toto je úspěch. Dalším převratným krokem je navržení bezletové zóny ligou arabských zemí. Ty jsou velice konzervativní a nemají radost, když se jim “zápaďáci” vměšují do záležitostí.

V pátek se ukázal dosavadní vůdce Libye jako velice schopný diplomat, když naoko vyhlásil příměří, aby vzápětí v sobotu začal ofenzívu. Tím útok na svou zemi odvrátil, ale nakonec k němu překvapivě došlo. Po těžkém debaklu OSN ve válce v Jugoslávii, kdy byli příslušníci modrých baretů nuceni přihlížet vraždění, je to jistě posun k lepšímu. Reakční čas není stále úplně ideální, ale pořád lepší, než nic.

K útoku se přidaly další země a státníci mnoha zemí útok podporují. K těmto zemím se bohužel neřadí naše země, která hraje mrtvého brouka. Proč nechceme naše piloty nechat proletět a  nasbírat nějaké zkušenosti. Nebo se výhledově počítá se zrušením válečného letectva? Pilot bez zkušeností z boje je vhodný tak pro pilotování dopravního letadla, pak skutečně nepotřebujeme Gripeny, ani jiné nadzvukové stíhačky, ale stačí nám L159 :(

Další smutnou událostí je to, že mnozí lidé tento zásah neschvalují a označují ho za hon za ropou. Kdyby tomu tak skutečně bylo, proč by celou akci schválila liga arabských zemí, která je hlavním vývozcem ropy? Nepopírám, že je ropa jedním z faktorů, ale hlavním rozhodně není. To bychom mohli tvrdit, že nás Rusko chtělo do svého bloku (a následně i obsadilo) kvůli našim uranovým zásobám. Saudská Arábie v současnosti zvažuje nasazení svých letadel…

Osobně mi přijde děsivé, když panovník země vyšle tanky a stíhačky bombardovat svoje město, protože v něm je pár povstalců. Tanky a pěší jednotky bych ještě chápal, ale bomby ze vzduchu jsou prostě trochu moc. Navíc nezapomeňme, kdo stál za spadlým letadlem nad městečkem Lockerbie. A skutečně mě nezajímá, jestli pozůstalí dostali nějaké peníze, nebo ne. Ano, v případě Tibetu to bylo světovým mocnostem ukradené, ale tam by žádná rezoluce v OSN neprošla, protože by ji Čína okamžitě zablokovala. Ale buďme rádi za každou vlaštovku, která neháže Evropu do starého železa a ukáže, že všemi hlásané pojmy, jako je ochrana civilistů a dodržování rezolucí OSN, nejsou jen prázdná slova a dokážeme se o ně poprat.

Žádné komentáře: