čtvrtek 23. června 2011

Osoba blízká je minulost, Wong Chun Pang budoucnost

Novela silničního zákona konečně ruší možnost vymluvit se na osobu blízkou. Tuto možnost využívalo podle neoficiálních informací přes 50 procent všech automobilových hříšníků. Pokud se jí podaří schválit, tak zaplatíte pokutu za příbuzné, kteří Vaším autem spáchají nějaký dopravní přestupek. Pokud jich ale bude víc, vyřeší s Vámi jen ten nejhorší, odpadne tedy kumulace bodů.

Češi před schválením ale přišli s nápadem, jak tuto úpravu elegantně obejít. Stačí najít pouze nějaké příhodné jméno, k němu nějaké vzdálené město, ideálně z oblasti mimo EU a máme vyhráno. Úředníci nebudou dále pátrat a případ odloží. Napříště tedy nebude páchat přestupky osoba blízká, ale Wong Chun Pang, který přijel ze Severní Koreje a půjčili jste mu na víkend auto. Je to dítě Češky, proto je “bílý” a nikdy auto neřídil, tak ho omluvte ;)

Zákon bude upraven, ale viníci zase ujdou trestu, budou nadávat v televizi. Kde je ale hlavní problém? Je to vcelku jednoduché, v naší dopravní policii. Ta si velice ráda šetří práci a řidiče šikanuje (vlastně pokutuje) vzdáleně. Nainstaluje radary s foťáky a pak už jen čeká, kdo se do pasti chytí, je to jen otázka času. Jak by to ale mělo probíhat, aby to mělo nejvyšší dopad na řidiče? Pokud to ještě nevíte, prozradím Vám to:

Zastavovat řidiče okamžitě po spáchání přestupku.

Pokud totiž překročím rychlost a za půl roku mi přijde fotka, tak jediné, co si pomyslím, bude: “Tak mě vyfotili, šmejdi…”. Výchovný účinek žádný. Pokud mne ale hlídka zastaví hned, budu vědět, že překročím-li rychlost, dostanu hned pokutu. Těžko také budu tvrdit, že řídí osoba blízká, čí Wong Chun Pang. Jezdím po českých silnicích poměrně často, ale hlídek dopravní policie je jak šafránu. Bohužel pro nás. Dokud si toto naše policie neuvědomí, budou české silnice vypadat tak, jak nyní…

Žádné komentáře: