čtvrtek 23. června 2011

Pražská muzejní noc


11.6.2011 se uskutečnila, jako již tradičně, Pražská muzejní noc. Nemohl jsem u této události chybět a přidala se i kamarádka. Koho by nelákalo navštívit muzea, kam by Vás normálně ani nenapadlo jít ;) Program jsme plánovali několik dní předem, nakonec jsme vybrali Policejní muzeum, Národní galerii a Židovské muzeum/synagogu.
Krátce před 19 hodinou jsem dorazil k hlavní bráně Policejního muzea v ulici Ke Karlovu, okamžitě mě překvapilo množství lidí, které na dvoře před muzeem již bylo. Češi nemají Policii rádi, ale v případě muzea a akce zdarma evidentně rádi udělají výjimku. Za chvíli jsem uviděl kamarádku a vydali jsme se hledat představení Sherlocka Holmese, který měl otestovat pozornost diváků. Muzeum má malý kinosálek, kde krátce po 19 hodině na jeviště vystoupil Sherlock se svým asistentem Watsonem. Po asi 20 minutách scénka skončila a já zjistil, že si mnoho detailů nepamatuji. Očitý svědek je úplně k ničemu… Jaké že to měli pachatelé kalhoty a košile?
Vyplnili jsme test a ukázalo se, že jako pozorovatel jsem zklamal, měl jsem dvě chyby. Zato kamarádka excelovala a s 0 chyb dostala čestný diplom skorosherlocka ;) Za odměnu si mohla jít zastřílet na laserovou střelnici, ale kde jí najít. Procházeli jsme muzeem, viděli světelnou signalizaci, sud Orlických vrahů, výbavu pyrotechnika a mnoho dalšího. Nakonec jsme náhodou narazili i na neoznačenou střelnici, která byla schovaná za jedněmi z mnoha šedých dveří.
Střelnice vypadala jako plátno, na které byly projektorem zobrazované terčíky. Hráč dostal realisticky vyhlížející pistoli a měl za úkol terčíky trefovat. Na čas i na přesnost. Kupodivu nebylo úplně jednoduché trefit terčík ze tří metrů…
Pak jsme prošli zahradou, kde zrovna probíhala předváděčka zásahu URNAy, služebních psů a dalších neobvyklých policejních složek. Po zhruba hodině jsme muzeum opustili a vydali se do Národní galerie.
Tam už bylo touto dobou mnoho lidí, převážně hodně mladých, které bych v tomto “typu podniku” nečekal. V galerii bylo na chodbách nedýchatelno, v expozicích, díky klimatizaci, naopak velice chladno. Prošli jsme expozici s dílem od Kupky, Kokoschky a Kandinského (bohužel jen Bitva – Kozáci a další dvě díla) a přešli do experimentální expozice, kde se i diváci podílejí na výsledku. Kdo chtěl, dostal černý pytel, izolepu a nůžky, bílá zeď byla již plná nafouknutých postaviček a dalších patvarů. No přidali jsme postavičku na zeď a šli o dům dál :)

Židovské muzeum má v sobotu zavřeno, je přeci Šábes, proto se otvíralo až po soumraku, tzn. ve 2230. Dorazili jsme na místo o něco dříve, tak jsme se ještě stavili na večeři v KFC. Po Twisterové večeři jsme se zařadili do obří fronty, která čekala před vstupem do muzea. Fronta ve 2235 začala rychle postupovat a my zjistili, že stojíme, stejně jako mnoho dalších lidí, v úplně špatné frontě :D Rychle jsme oběhli židovský hřbitov ke správnému vchodu, kde byla fronta ale ještě mnohem větší a navíc začalo krápat. Nabídl jsem, že se do muzea můžeme podívat někdy jindy a v klidu, čekat šílenou frontu a mačkat se s davy lidí se mi vůbec nechtělo.
Po 10 minutách jsme se shodli a zamířili směr Staroměstské náměstí, kde mělo být otevřené muzeum o Himálajích. Před ním bohužel fronta byla také, déšť neustával a tak jsme muzejní noc ukončili a zamířili do metra. Pokud si chcete vychotnat expozice, muzejní noc rozhodně není správnou akcí, ale pokud chcete vidět více muzeí a mnohdy zajímavé doprovodné programy, nasát atmosféru, je to určitě dobrá příležitost. Tak zase za rok …

Žádné komentáře: