pondělí 11. dubna 2011

Vládní krize, komu o co vlastně jde?

Máme tu jednu z dalších vládních krizí. Tahle bohužel, na rozdíl od předchozích, vypadá vážně. Začala velice zlehka, když ministr obrany Vondra píchnul do vosího hnízda a začal rozkrývat podivné praktiky na vyhlášeném ministerstvu. Vcelku rychle se objevila kauza ProMoPro, která odkryla podivné financování během našeho předsednictví EU. 500 milionů se zdá docela hodně, pro většinu obyvatel ČR je to nepředstavitelné množství peněz, ale ve srovnání s miliardovými kontrakty na ministerstvu obrany, je to skoro komická částka. Pandury, Gripeny, opravny, nákupy zbraní, Casa, L159, příkladů lze vymyslet mnoho. Bohužel.

Pak ministr Bárta hrábnul do písečku všemocné stavební lobby. Zpočátku se nevinně škádlili s billboardy u silnice, ale pak stavbařům došla trpělivost a rozhodli se, že ministra Bártu zruší. Jak? Přes jeho kolegy a kolegyně. Že má pan Bárta ve straně výsadní postavení, bylo jasné po volbách, i před nimi. Na nic si nehrál a tak mne ani nepřekvapilo, když se objevilo jakési video, na němž hovoří o nutnosti prorůst do státní správy, pokud má ABL nadále růst.

Stranu VV jsem nevolil, Radka Johna nemám rád a ministra Bártu jsem také měl za osobu, která jde do politiky jen rýžovat. Během těch pár měsíců jsem ale změnil názor a ministr Bárta mi nevadí, mám ho dokonce za to lepší, co ve vládě sedí. Peníze si již vydělal a nemá proto extrémní potřebu si je nahrabat skrz své politické angažmá. Jak se ukázalo, pomáhal svým kolegům, když to potřebovali a oni mu za to bodli nůž do zad a obvinili ho z korupce. Že jsem naivní? Toto vysvětlení je ale to nejjednodušší, nejlepší a nejracionálnější.

Pokud totiž přijmu myšlenku, že poslanci přijmuli peníze jako úplatek, tak by se poslanci měli vzdát nejen mandátu, ale měli by být i vyšetřováni za braní úplatku. Další hrozivou skutečností by byl fakt, že ovlivnit poslance jde jen za 500000kč. Potřebuji-li tedy nový zákon, stačí mi 50,5m korun (101 poslanců)?

Trochu mne také zaráží chování poslankyně Kočí, která “ohlásila” půlmilionový úplatek, aby se u ní doma následně našli štěnice. Kdyby si poctivěji uklízela, tak by doma žádnou takovou havěť neměla. Pokud je tak čestná, jak o sobě říká, proč o tomto úplatku neřekla hned? Pokud se nejednalo o úplatek, kdo jí co dal, aby to za úplatek prohlásila? Nic se neděje bez příčiny…

Zlí jazykové tvrdí, že tohle všechno je jen pomsta Topolánkova křídla, reprezentovaná Ivanem Langerem a předsedou poslaneckého klubu ODS Tluchořem, kteří se chtějí dostat k moci a dohodnout s ČSSD velkou “mafia” koalici, která se momentálně testuje na Pražské radnici. Samozřejmě k velkému nadšení pražských voličů. Prezident Klaus, který se s Bártou spřátelil, naštěstí působí jako zklidňující prvek a demisi zatím nepřijal.

Ono VV si situaci mohou užít, celkem oprávněně požadují demisi ministra Vondry, ministra Fuksy (kdysi vyšetřovaného kvůli úplatkářství a nyní zapleteného do zvláštních tendrů v podniku Lesy ČR)  a trochu jako naschvál, i ministra Kalouska. Ministr Nečas nemůže tuto situaci podcenit, jemu jde také o krk. Vondra dnes večer situaci nevydržel a podal demisi, koaliční strany ohlásily dodatek koaliční smlouvy.

Co bude dál? Netuším, ale děsím se varianty předčasných voleb. Nejen, že bych nevěděl, koho volit, navíc by politické strany dostaly další příspěvek na svůj provoz. Ten si podle mě, za vzniklou situaci, nezaslouží. Ukázalo by se, že ani koalice se 118 hlasy není dostatečně stabilní :( A asi by vyhrála levice.