sobota 11. června 2011

Už nepatřím mezi věrných 10%

Když se nedávno zveřejnil průzkum, podle něhož vláda vadí 90 procentům lidí, zařadil jsem se do malé skupinky, kterou by rád Miroslav Kalousek poznal. To, že vláda zvedne DPH, zdraží na co přijde, je mi celkem jedno. Můj plat není závratný, ale uživí mě a čísla na výplatnici mi také zatím ještě neklesla. Byl jsem zvědav na reformy a jejich finální podobu.

Možná netypicky k tomu jsem neměl problém s plánovanou pondělní stávkou, do práce půjdu prostě pěšky a to upozorňuji, že jedna cesta má cca 10km… Přijde mi to jako ekologické zpestření nudného týdne, tato akce by se mohla konat častěji. Mnoho lidí mě bude za můj názor kamenovat, ale uznávám právo na stávku jako jeden ze základních pilířů demokracie. Právo na život, vzdělání, nedotknutelnost majetku, právo nosit zbraň, svoboda slova a právo stávkovat, to by měly být základní body naší ústavy. Že tomu tak není, je kapitola sama pro sebe.

Dnes jsem se ale odpoledne dozvěděl znepokojivou novinu, stávku předběžným opatřením zakázal soud! Žalobu podalo ministerstvo financí a městský soud v Praze prakticky obratem vydal předběžné opatření – stávku zakázal. Prý je třeba stávku hlásit alespoň 3 dny předem. Dle existujících historických rozborů tomu ale tak není (http://ekonomika.idnes.cz/pravnici-stavka-v-doprave-je-legalni-a-nemusi-se-hlasit-tri-dny-predem-12q-/ekonomika.aspx?c=A100303_114309_ekonomika_fih). Opomíjím zcela fakt, že rychlostí, s jakou bylo toto opatření vydáno se stal soud zřejmě českým rekordmanem a vyvolává to další spekulace o nezávislosti soudů.

Aby toho všeho nebylo málo, toto rozhodnutí soudu bylo odborářům předáno dnes v předpokoji jednací síně, ve které se měli setkat s Vládou ČR. Pozvete si někoho na jednání, aby mu mohli doručit obsílku, to je podpásovka. Odboráři se celkem logicky urazili a na jednání nedorazili. Vláda na svolané tiskovce prohlásila, že v případě konání stávky bude žalovat odbory o každou korunu ušlého zisku. Ukažme sílu a udělejme bububu na tu lůzu…

Od nynějška mi tedy tato vláda vadí. Radikalizace celé situace se mi absolutně nelíbí. Z politiky sice zmizela hrubá slova, ale tento způsob jednání mi přijde přízemní a ubohý (pokud si však vláda není jistá, že odbory nepotřebuje). Dnešní malá výhra Petra Nečase se může ukázat jako Pyrrhovo vítězství s dalekosáhlými důsledky.

Momentálně nejlepší tah odborářů je na zítřejší tiskovce ohlásit respektování předběžného opatření, podání přezkumu tohoto opatření a vyhlášení stávky na čtvrtek, případně více dní. Pokud se ukáže, že bylo předběžné opatření vydáno neoprávněně, důrazně požadovat odvolání zodpovědného soudce, protože hrubě porušil práva občanů ČR daná ústavou. Vím, že tento bod je trochu utopie, protože u nás nemůže nikdo za nic, ale bylo by to krásné, ať jsou soudci odpovědni za své výroky tak, jak je tomu u normálních profesí. Dalším krokem by mohla být vlna žalob na současné, i minulé představitele státu na náhradu škod – arbitráže, prodeje majetku pod cenou atd. Namátkově Diag Human, ProMoPro, letouny CASA. Pokud chce tato vláda začít důsledně vymáhat škody vzniklé státu, jsem pro všema deseti, ale pak padni komu padni.

Jak to všechno nakonec dopadne ukáží následující dny, ale kdo na tom prodělá vím naprosto jasně. My všichni :(

(Zdůvodnění: Stávka mohla proběhnout v klidu v pondělí, lidé si mohli užít prodlouženého víkendu a byl by klid. Takto si zase budou muset brát dovolenou, řešit hlídání apod. Nikdo navíc nevylučuje, že nová stávka by mohla být vícedenní. 20km denně moc dlouho chodit asi nevydržím…)

úterý 7. června 2011

Jak jsem si zakládal spořící účet AXA

57ac1753-bc8e-4322-8b76-decdafa9a742[1]Tak jsem se konečně rozhoupal – nebudu líný, zhodnotím alespoň trochu svých peněz a zařídím si spořící účet. Výběr proběhl docela rychle: “Koho znám a má slušnou sazbu?”. Výhercem se stala AXA banka, nejen proto, že mám u AXA pojištěné vozítko, ale také kvůli referencím od známých.

Tak jsem navštívil webové stránky (http://www.axabank.cz/Lide/Banka/Sporici-ucet/Vyhody) a pročetl si podmínky – platební karta zdarma, slušný úrok, 2 odchozí platby zdarma. Začal jsem vyplňovat dotazník – potřeba je občanský průkaz a číslo Vašeho stávajícího konta. Po vyplnění asi 20 položek jsem se dostal na závěrečnou stránku, která umožňuje vytištění formulářů. Tiskárna ale v dosahu nebyla, tak jsem okno odklepl a čekal, že přijde nějaký potvrzovací email.

Nepřišel :(

Tak jsem se dnes po cestě z práce stavil v centrále společnosti AXA s tím, že situaci vyřeším. Centrála sídlí v Lazarské ulici a má otevřeno do 1800. Otevřené byly 2 přepážky ze 7, obě byly obsazené, tak jsem se musel posadit a čekat. Trochu jako na poště, ale prostředí bylo přeci jen o něco kulturnější.

Za chvíli dorazil odkudsi z ulice poradce, kterému jsem celou situaci vylíčil a požádal mne o občanku. Očekával jsem, že kamsi zadá rodné číslo a tím bude věc vyřešena, ale nestalo se tak, musel jsem nadiktovat některé další údaje a poradce vypadal, že je naprosto nadšen, že jsem zavítal zrovna k němu.

Po vyplnění emailové adresy a telefonu klepl na odeslat a systém mu řekl, že už v databázi jsem a znovu mne zadat nemůže. No nic. “Tohle vyplnit” byla další instrukce a přede mnou byl jakýsi zvláštní papír s nadpisem dodatečné ověření klienta. Hned pod tím bylo malým písmem napsáno: “Vyplňuje pracovník banky pro klienty podezřelé z terorismu či závažné trestné činnosti.”. Pomalu jsem se začal rozhlížet, jestli se ostatní zaměstnanci pozvolna nemají k odchodu, či před bankou nezastavuje černá neoznačená dodávka.

Po vyplnění základních údajů jsem si prohlédl další kolonky formuláře – Klient je politicky exponován Ano – Ne. Klient vkládá více, než 15000 EUR Ano – Ne. Klient posílá peníze do daňových rájů Ano – Ne. Klient odpovídá popisu hledané osoby Ano – Ne atd… Poradce se za chvíli vrátil se slovy souhlasím s kopií a podal mi papír s ofocenou občankou. Nechápal jsem, co s tím mám dělat, jestli si mám prohlédnout, jestli to souhlasí s originálem, ale když mi znovu větu 3x zopakoval, pochopil jsem, že mám asi tuto větu napsat na onen papír a pod to se podepsat.

Poté jsem se dozvěděl, že to je všechno a že mi přijde balíček. Nic víc, nic míň, žádná snaha prodat další produkty. Podotýkám, že jsem byl v bance po standardní 9 hodinové šichtě, kruhy pod očima  a seprané džíny, ale to přece neznamená, že jsem jiný zákazník než někdo v obleku a s Rolexkami, nebo se pletu?

V tomto ohledu mne AXA banka dost zklamala, zřejmě daň za nízkonákladové konto. Rozhodně nesplnila své motto: ”Více než standard.”. V mojí ČSOB se na mě vždycky usmívají a mluví i v rozvitých větách, ale na poplatcích si to všechno berou zpět. Už se nemohu dočkat, až mi přijde balíček a budu moci vyzkoušet ono vyhlášené špatné internetové bankovnictví. A6 se tak stane a budu mít další zkušenosti s tímto ústavem, podám zprávu…