neděle 15. prosince 2013

Potupný výsledek v eLearningu

Po úspěšném absolvování prvního velkého eLearningového kurzu AI jsem se registroval na několika institucích. Jedním z nich je udacity a coursera. U druhé jmenované jsem se před 2 měsíci přihlásil na kurzy SNA a Terorismu, konkrétně Terrorism and Counterterrorism: Comparing Theory and Practice. Poučen z předchozích kurzů, u kterých jsem nebyl schopen stíhat šibeniční termíny, jsem si vybral tak, aby deadline byl jen jeden, konečný. Nemusím se tak strachovat o to, jestli budu mít neděli večer volno, nebo ne – stačí si pohlídat konec kurzu.

Samozřejmě se stalo to, co jsem čekal, nechal jsem si vše na poslední chvíli, všechna videa shlédl v rychlosti 1.25, některé dokonce vynechal. Proč tvůrci nedávají možnost sledovat videa v rychlosti 1.1x nechápu, zrychlení o 25% je vražedné a náročné na pozornost.

Nicméně kvízy k videům i domácí úkoly jsem dokončil a čekal na závěrečný test. Po jeho vyplnění ve mne ale hrklo, napsal jsem ho jen na 55%, přičemž nutných bylo procent 60. Mnoho otázek bylo totiž z povinné doplňkové literatury, kterou jsem samozřejmě nečetl. Celkový výsledek 59% mi spolehlivě zahradil cestu k certifikátu o absolvování kurzu. Na fóru kurzu jsem zjistil, že nejsem zdaleka sám, kdo final exam nenapsal, doufal jsem proto, že se třeba vypíše ještě jeden opravný.

Když přišel email od přednášejícího, vysvitla mi naděje. Úvodní věta zněla – volně přeloženo: Přišlo nám obrovské množství žádostí o opakování testu. Bude náhradní test, mohu ho psát znovu? Odpověď je ano a ne. Ano, můžete ho psát znovu, ne, náhradní nebude, přihlaste se na další běh, který začíná v únoru. Znovu nudná videa o teoriích teroristických vln, důvodů a geopolitického uspořádání rozhodně sledovat nebudu. Certifikát prostě oželím a příště si dám pozor, abych se do podobného kurzu vůbec nepouštěl, nebo si před závěrečným testem měl čas aspoň prolétnout doporučenou literaturu.

Žádné komentáře: